Google XML Sitemap

نقشه سایت چیست؟

سایت مپ یا نقشه چیست؟

سایت مپ در واقع، فایلی است که لیستی از مهم ترین محتواهای موجود در سایت را در بر دارد تا کراولر های موتورهای جستجو بتوانند به راحتی سایت را ایندکس کنند. در مقابل این نوع Sitemap یک نوع نقشه سایت دیگر نیز وجود دارد (که با حروف کوچک نوشته می شود: sitemap) که مبتنی بر HTML است و در آن لیستی از مهم ترین فایل های موجود در سایت قرار دارد. این نوع نقشه سایت، بیشتر برای کاربران انسانی مورد استفاده قرار می گیرد تا بتوانند محتوای موجود در سایت را بیابند و از آن استفاده کنند.

موتورهای جستجو از نقشه سایت XML استفاده می کنند تا ساختار سایت ها را یاد بگیرند. باید به خاطر داشته باشید که قرار دادن URL صفحاتِ سایت در سایت مپ، حضور سایت در ایندکس های جستجو را تضمین می کند.

این موضوع به این معنی است که اگر نقشه سایتی از کدهای XML خوب استفاده کند، آدرس های معتبر و تمیزی را برای کارولرها فراهم کند و سایر نیازمندی های موتور های جستجوگر را برآورده سازد، URL های موجود در آن در Crawl های بعدی مورد توجه قرار خواهند گرفت. همین امر شانس دیده شدن صفحات مختلف در موتورهای جستجوگر را افزایش می دهد. اگرچه سایت مپ در هر شرایطی برای وبسایت مفید خواهد بود، اما در شرایط زیر بسیار موثر و کارساز است:

  • داشتن یک سایت جدید با صفحات جدیدی که هنوز به خوبی به آنها لینک داده نشده است (لینک داخلی و خارجی).
  • سایت هایی که از URL های داینامیک برای محتوای خود استفاده می کنند.
  • سایت هایی که محتوای آرشیو شدۀ آنها به خوبی به صفحات فعال، لینک نشده اند.
  • سایت هایی که تشخیص و شناسایی صفحاتشان بسیار دشوار است یا دارای محتوای غیر متنی سنگین، مانند فلش هستند.

می توان گفت سایت مپ ها، در واقع ابزاری برای خوراک دادن و شناساندن سایت به موتورهای جستجوگر هستند.

wp sitemap page

اهمیت و ضرورت نقشه سایت

نقشه سایت برای سئو و بهینه سازی سایت موثر است که به موتورهای جستجو از قبیل یاهو، گوگل، بینگ و … معرفی می‌شود. به این معنا که فایل روبات تکست با هدف جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به بخش هایی از سایت که وبمستر تمایلی برای نمایش آن ندارد، استفاده می شود. وجود نقشه سایت برعکس روبات تکست فایل عمل و به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که در سایت، چه لینک های قرار گرفته است. این امر در بهینه سازی و سئوی سایت تاثیرگذار می باشد. در واقع، می تواند نقشه صفحات و محتواها در اختیار موتورهای جستجو قرار مدهد. علاوه بر این، تغییراتی که در سایت ایجاد می‌شود و تلاش هایی که برای بهینه سازی سایت انجام می شود، به وسیله نقش سایت به گوگل نمایش داده می شود که این به ایندکس محتوای سایت کمک کند و سرعت سئوی سایت را افزایش می دهد.  

چه زمانی نقشه سایت ایجاد کنیم؟

با تجربه ای که در این زمینه داشتم معمولا برای سایت های نوپا توصیه میکنم که ابتدا ساختار مطالب را نهایی کنند و سپس نقشه سایت خود را به گوگل معرفی نمایند. توجه داشته باشید که در مراحل اولیه گوگل نسبت به سایت شما بی اعتماد است واگر شما لینک های مطالب سایت خود را تغییر دهید باعث بی اعتمادی بیشتر گوگل نسبت به خود می شوید پس در ایجاد نقشه سایت عجله نکنید و وقتی که از ساختار سایت خود مطمئن شدید نسبت به ایجاد و معرفی سایت خود اقدام کنید معمولا من برای مشتریانی که طراحی سایت را برایشان انجام میدهم توصیه میکنم یک ماه پس از راه اندازی سایت نسبت به ساخت sitemap اقدام نمایند.

چند نوع نقشه سایت داریم؟

نقشه سایت فقط برای موتورهای جستجو نیست  و میتواند برای کاربران شما نیز مفید باشد و کاربران میتوانند با دیدن نقشه سایت شما، یک نمای کلی از سایت داشته باشند و مطالب را راحتتر پیدا کنند. پس ما به طور کلی دو نوع نقشه سایت داریم:

  • نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو مثل گوگل و یاهو و …
  • نقشه سایت HTML برای کاربران سایت شما

ساختار یک نقشه سایت XML

 قبل از آموزش نحوه ساخت نقشه سایت بهتر است نگاهی مختصر به ساختار کلی آن داشته باشیم. در عکس زیر قسمت های مختلف یک سایت مپ را مشاهده می نمایید:

sitemap graph

در اینجا معنای هر یک از المان های نقشه سایت  را توضیح می دهیم:

<urlset> نقشه سایت با این برچسب شروع و با  <urlset/>  خاتمه می یابد.

<url> هر مطلب یا محتوا داخل این برچسب قرار میگیرد.

<loc> آدرس یا Url مربوط به هر مطلب در این قسمت قرار میگیرد.

<lastmod> تاریخ آخرین تغییرات  به فرمت YYYY-MM-DD در اینجا نوشته می شود.

<changefreq> این برچسب بازه زمانی تغییرات را نشان می دهد و به  موتور جستجو میفهمانید که در چه بازه های زمانی باید به این لینک مراجعه نماید تا بتواند تغییرات جدید را ثبت نماید.

<priority> ضریب اهمیت این مطلب یا محتوا که می تواند  در بازه 0.0 تا 1.0 باشد.

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.