مراحل خدمات طراحی سایت

مراحل خدمات طراحی سایت

مراحل خدمات طراحی سایت

طراحی وب سایت چیست؟

طراحی وب سایت به مراحلی می گویند که در نهایت به شما یک پایگاه داده در بستر وب می دهد که به وسیله این پایگاه داده بتوانید شرکت، محصولات و یا خدمات خود را به مشتریان معرفی کنید. طراحی یک وب مراحل مختلفی را شامل می شود که در این متن سعی می کنیم به صورت کامل برای شما شرح دهیم.

چرا به وب سایت احتیاج داریم؟

قبل از اینکه به مراحل طراحی سایت بپردازیم، ابتدا بهتر است دلیل ساخت یک وبسایت بر بستر وب را بیان کنیم. با رشد تکنولوژی و تغییر عصر صنعت به عصر فناوری اطلاعات (IT)  تغییرات زیادی در دنیای کسب و کار اتفاق افتاده است.

بخاطر دلایل زیادی همچون در دسترس بودن، قیمت رقابتی، سفارش آسان و خدمات بهتر، انسان ها در سراسر دنیا برای رفع نیازهای خود بیشتر از پیش به اینترنت روی آورده اند. ابزاری که به هر فردی این امکان را می دهد که از هر نقطه ای از کره زمین بتواند نیاز خود را حتی در دورترین کشورها نسبت به مکان خود جستجو کرده و به دنبال رفع آن بربیاید.

از این رو کمتر کسی برای خرید محصول یا استفاده از خدمات، تنها به فروشگاه ها یا بنگاه های اقتصادی نزدیک محل زندگی خود قانع می شود. زیرا اینترنت این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم نیاز خود را در کمترین زمان با بهترین کیفیت برطرف کنیم.

به همین واسطه هر کسب و کاری برای حضور در این بازار جدید نیاز به یک وب سایت دارد تا بتواند نیازهای مشتری عصر جدید را برطرف کرده و با دیگر رقبا رقابت کند.

تاثیر طراحی سایت بر رشد کسب و کار

فرض کنیم شما محصولی یا خدمتی به مشتریان خود ارائه می دهید، با مشتری جدیدی آشنا می شوید و بعد از پایان انجام کار مشتری بابت تماس دوباره از شما کارت ویزیت می گیرد. حال مدتی گذشته و مشتری قصد دارد دوباره از خدمات شما استفاده کند ولی متاسفانه کارت ویزیت شما را گم کرده و تنها چیزی که از شما به یاد دارد، نام شما یا برندی که خود را با آن معرفی کردید می باشد.

به نظر شما چطور می تواند با شما ارتباط برقرار کند. قطعا ساده ترین راه برای مشتری جستجوی نام یا برند شما در گوگل است. حال سوال اساسی این است که آیا با جستجوی شما در گوگل به نتیجه خاصی خواهد رسید.

خب همانطور که متوجه شدید اگر وب سایتی برای خود داشته باشید، به آسانی می توانید امکان خرید یا بهره مندی مشتری از خدمات خود را تجدید کنید و ارتباط طولانی مدتی با آن ها برقرار سازید.
این تنها یک مثال از مزایایی است که طراحی و ایجاد یک وب سایت برای کسب و کار شما خواهد داشت.

مراحل خدمات طراحی سایت
مراحل خدمات طراحی سایت

اهمیت طراحی یک سایت استاندارد

اگر در بین وب سایت های مختلف گشتی زده باشید، متوجه تنوع و تفاوت در انواع سایت ها خواهید شد. انواع مختلفی سایت وجود دارد که در کل به سه دسته شرکتی، فروشگاهی و آموزشی دسته بندی می شوند. سایت های شرکتی به نسبت دو نوع دیگر طراحی ساده تری دارند و بیشتر جهت معرفی کسب و کار و ایجاد ارتباط با مشتریان از طریق اینترنت ایجاد می شوند.

 اما نکته ای باید به آن دقت کنید، رعایت استاندارد های مختلف در هر کدام از این سایت ها است. بعضی از شرکت های فعال در حوزه هاستینگ بخاطر فروش بیشتر از بسیاری از استانداردها چشم پوشی کرده تا قیمت ارزان تری به مشتری پیشنهاد دهند. این امر باعث می شود تا آن کسب و کار یا شخص در صورت افزایش کاربرانش نیاز به تغییرات اساسی پیدا کند. و نه تنها هزینه خیلی بیشتری پرداخت کند بلکه در فرآیند بروز رسانی وب سایت قسمتی از مشتریان خود را از دست می دهد.

مهمترین فاکتورهایی که باید در طراحی سایت رعایت شوند

فاکتورهای زیادی را در طراحی وب سایت باید در نظر گرفت، اما مهمترین آنها هدف گذاری و برنامه ریزی بلند مدت از ایجاد آن وب سایت است. به طور مثال آیا در آینده قصد فروش اینترنتی از طریق درگاه های بانکی را دارید؟ آیا قصد ایجاد باشگاه مشتریان و خدماتی از این دست که نیاز به پنل کاربری دارد، خواهید داشت؟  آیا تعداد کاربران شما در سطح شهر هستند یا از سراسر کشور مشتری دارید؟ و بسیاری سوالات دیگر.

طراحی سایت اصولی و استاندارد

طراحی سایت اصولی و استاندارد نیاز به دانش خاص خود را دارد، تجربه نیز فاکتور مهمی برای این کار می باشد. مواردی همچون طراحی گرافیکی، انتخاب شرکت هاستینگ مناسب، انتخاب cms مناسب و .. باید در بهترین سطح ممکن انجام شوند. همه این موارد اگر توسط فردی خبره انجام شود، نه تنها کاربران بیشتری به سمت وب سایت شما جذب می شوند بلکه در بسیاری از هزینه های شما در بلند مدت صرفه جویی خواهد شد.

سرعت وب سایت

سرعت یک وب سایت ارتباط مستقیمی با میزان رضایتمندی کاربران و در نهایت خرید، استفاده از خدمات یا بازگشت دوباره آنها به سایت دارد. مولفه های زیادی در سرعت وب سایت تاثیرگذار هستند. مانند میزان فضای هاست، میزان پهنای باند، نوع سرورهای شرکت هاستینگ و موارد دیگر.

طراحی به صورت رسپانسیو

در طراحی سایت باید حالت ریسپانسیو بودن آن را در نظر داشت. از آنجایی که بسیاری از کاربران با موبایل خود وارد فضای وب و اینترنت می شوند باید دقت داشت که وب سایت در دیوایس های مختلف (موبایل، تبلت،کامپیوتر) بدون مشکل و با رابط کاربری حرفه ای در دسترس باشد. اگر سایتی حالت ریسپانسیو نباشد درصد زیادی از کاربران خود را از دست خواهد داد که در نهایت باعث متضرر شدن مالک وب سایت خواهد شد.

مراحل خدمات طراحی سایت
مراحل خدمات طراحی سایت

موارد اصلی مورد نیاز برای طراحی وب سایت

– دامنه

انتخاب دامنه اولین اقدام اجرایی شما در ایجاد یک وب سایت است. دامنه به زبانی ساده آدرس اینترنتی شما در فضای وب است. هر چقدر دامنه وب سایت خود را ساده تر و کوتاه تر انتخاب کنید بخاطر سپردن آن برای دیگران بسیار راحت تر خواهد بود. همچنین اینکه دامنه خود را ir یا com انتخاب کنید بستگی به مکان جغرافیایی مشتریان شما دارد. به طور مثال اگر کاربران شما در ایران وجود دارند بهتر از ir استفاده کنید.

– هاست

انواع مختلفی هاست از طریق شرکت های هاستینگ ارائه می شوند. از آنها می توان به هاست لینوکس، هاست ویندوز، سرورهای اروپا یا ایران و فضای اشتراک ابری اشاره کرد. انتخاب هاست مناسب نیز بستگی به بودجه و وسعت کاربران شما دارد.

– طراحی قالب سایت

طراحی قالب وب سایت در کل به دو شکل صورت می گیرد. طراحی قالب به صورت کدنویسی سفارشی از پایه و طراحی با استفاده از قالب های آماده. در صورت برنامه نویسی قالب هزینه طراحی وب سایت گران تر از حالت دوم می شود. اما اگر قالب مدنظر شما در بین قالب های آماده وجود نداشته باشد، مجبور خواهید بود از یک تیم حرفه ای برنامه نویسی بخواهید سایت شما را طراحی کند.

– انتخاب سیستم مدیریت محتوا

بیش از 80 درصد سایت های موجود از سیستم مدیریت محتوای یکسانی به نام وردپرس استفاده می کنند. سیستم های مدیریت محتوا بسیاری از دردسرهای گذشته را برای مدیران وب سایت برطرف کرده، اما به یاد داشته باشید، امنیت سیستم مدیریت محتوای سفارشی بسیار بالاتر از نوع عمومی آن است.

مراحل راه اندازی وب سایت

– Wireframe

Wireframe یک طرح گرافیکی ساده از نمای کلی از بخش های مختلف وب سایت مورد نظر شماست. وایرفریم کمک زیادی هم به خودتان و هم به تیم توسعه وب سایت خواهد کرد. زیرا باعث می شود تا چیزی که در ذهن شما در مورد وب سایت شما وجود دارد، به روی کاغذ بیاورید.

– طراحی گرافیکی قالب

همانطور که قبل از این نیز به طراحی گرافیکی اشاره کردیم. شما برای انتخاب قالب دو گزینه طراحی گرافیکی قالب با برنامه نویسی به صورت سفارشی یا انتخاب قالب از گزینه های موجود در بازار را پیش رو دارید. حتی اگر گزینه دوم را انتخاب کنید باید قالب مورد نظر را طبق سلیقه خود تغییر دهید.

– برنامه نویسی

اگر گزینه اول در انتخاب طراحی گرافیکی یعنی برنامه نویسی قالب به صورت سفارشی مدنظر شما باشد، ابتدا باید یک تیم برنامه نویسی مجرب پیدا کنید. برای طراحی قالب از زبان های برنامه نویسی مختلفی می توانید استفاده کنید. اما به طور معمول از زبان برنامه نویسی php و Asp.Net استفاده می شود. هزینه برنامه نویسی تیم توسعه به زبان Asp.Net بسیار بیشتر زبان برنامه نویسی php می باشد.

– خرید هاست و دامنه

شرکت های زیادی در زمینه فروش دامنه و هاست در ایران وجود دارند که متناسب با هاست و تقاضای پشتیبانی و خدمات پس از فروش طرح های خود را ارائه می دهند. از جمله نکاتی که می توانید به خصوص در خرید هاست مدنظر داشته باشید، خوشنام بودن شرکت هاستینگ و میزان رضایتمندی مشتریان از خدمات آن شرکت می باشد.

مراحل خدمات طراحی سایت
مراحل خدمات طراحی سایت

– راه اندازی وب سایت

بعد از اینکه مراحل بالا را تکمیل کردید، آدرس اینترنتی شما در دسترس قرار گرفته و وب سایت خود را در قالب گرافیکی که انتخاب کردید می توانید مشاهده کنید. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم آدرس دامنه شما که از حروف انگلیسی تشکیل شده است را می توانید در مرورگر های اینترنتی وارد کنید تا وب سایت شما نمایش داده شود.

– بهینه سازی

بهینه سازی به مواردی مثل کوچک کردن تصاویر سایت، حذف موارد و فایل های اضافی و سئوی قالب می گویند. بهینه سازی سایت فرآیندی است که باید در فواصل زمانی مرتب صورت گیرد. اگر محتوای زیادی در سایت خود منتشر می کنید، قاعدتا به بهینه سازی در زمان های کوتاه تر نیاز پیدا خواهید کرد.

جمع بندی نهایی

 با توجه به نکاتی که در بالا ذکر کردیم، حال باید تصمیم بگیرید بهترین هدف و استراتژی برای ایجاد یک وب سایت چیست؟ یا به دنبال یک تیم حرفه ای بگردید تا با مشورت به شما در تصمیم گیری کمک کنند. تیم حرفه ای طراح وب این امکان را برای شما فراهم می کند.

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.