images 2020 06 13T175735.147

طراحی سایت شبکه های اجتماعی

طراحی سایت شبکه های اجتماعی

امروزه يكي از پربازدید‌ ترين و پرطرفدارترين سايت‌ها، سايت‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي هستند به طوري كه سایت شبکه‌های اجتماعی، بعد از موتورهای جستجو، تبدیل به پراستفاده‌ ترین خدمت اینترنتی شده‌اند.

شبکه های اجتماعی به خوبی توانسته اند پاسخ گویی نیازهای اجتماعی افراد در فضای مجازی باشند. در این شبکه ها افراد می توانند با ایجاد یک صفحه شخصی برای خود، علایق، سلائق و فعالیت های خود را در قالب فضای مجازی با کلیه دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذراند. اشتراک تصاویر، پست گذاشتن، موسیقی، چت کردن و صحبت کردن با دیگران، پیدا کردن دوستان مجازی جدید، دنبال کردن صفحات دیگران، نظر گذاشتن زیر پست های دیگران و… همه و همه از ملزومات یک شبکه اجتماعی می باشد.
جدا از اینکه امروزه شبکه های اجتماعی خاصی وجود دارند که تنها به اشتراک گذاری فایل های خاصی می پردازند، مانند موسیقی یا فیلم، اما نکته اصلی و پایه تشکیل یک شبکه اجتماعی، ارتباط کاربران است، یعنی کاربران اینترنتی هستند که تولید کننده و مصرف کننده محتوا می باشند. اما یک شبکه اجتماعی جدا از کارکرد و اهدافی که دارد می تواند در قالب های گوناگونی طراحی شود. متداول ترین نوع آن که بزرگ ترین شبکه اجتماعی نیز می باشد یک وب سایت است. فیسبوک، یک وب سایتی است که کاربران می توانند از طریق اینترنت و مرورگر های اینترنتی به آن دسترسی پیدا کنند؛ اما اگر بخواهیم یک وب سایت شبکه اجتماعی نظیر فیسبوک داشته باشیم، وب سایت ما باید چگونه وب سایتی باشد و چه ویژگی هایی داشته باشد.

مراحل:

  • برای شروع طراحی یک سایت سعی کنید روی هدف خود تمرکز کنید ، تا کاربر کمترین آسیب را می بیند. که در غیر این صورت سایت شما درگیر وب سرویس ها خواهد شد. آیا میخواهید در بازی رقابت بین بزرگترین سایت شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و تویتتر قرار بگیرید ؟باید بگویم برای این کار شما نیازمند قدرت بسیار بالایی هستند زیرا این سایت ها علاوه بر این که مدت طولانی است که مشغول به فعالیت در این عرصه هستند بلکه کاربران فراوانی را در سراسر دنیا جذب کرده اند. برای آغاز رقابت شما می توانید سایتی را طراحی کنید که یک هدف واحد مثلاً سرگرمی را دنبال کند و برای آن قالب استانداردی را مشخص کنید که این باعث دیده شدن و عضوگیری بالا در سایت شما می شود .در  سایت یک المان برای وابستگی کاربران ایجاد کنید که با سلیقه آنها همخوانی داشته باشد و موجب وفاداری اعضا به سایت شود زیرا اگر موضوعی برای پایبندی در سایت وجود نداشته باشد کاربران آن محیط را ترک می‌کنند و این موجب شکست شما در رقابت می شود .
  • فهرستی از خدماتی که سایت ارائه می دهید جمع آوری کنید که همه چیز حتی پروفایل کاربران را نیز شامل شود حال ممکن است این خدمات را بخرید یا اینکه خودتان آنها را ایجاد کنید یا حتی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده باشید.
  • در انتخاب قالب سایت دقت کنید که با انتخاب شما منطبق باشد .
  • برای راه اندازی سایت شبکه های اجتماعی به یک هاست احتیاج دارید که فضا و پهنای باند خوبی را پوشش دهد تا سایت به سرعت پیش برود

امکانات وب سایت شبکه اجتماعی:

1.ایجاد پست شامل قرار دادن تصویر، ویدئو و متن
2.معرفی دوستان دوستان شما به شما
3.امکان به اشتراک گذاشتن پست ها و مطالب عمومی از طریق دیگر شبکه های اجتماعی
4.پشتیبانی از کاربران
5.نظردهی و کامنت گذاری در زیر پست های دیگران
6.دوست شدن با کاربران دیگران با ارسال درخواست دوستی و دریافت پاسخ آن
7.به اشتراک گذاشتن موارد شخصی تنها برای دوستان
8.ورود به صفحه شخصی با اطلاعات ثبت نامی همراه با قابلیت بازیابی رمز عبور در صورت فراموشی
9.تنظیم صفحه شخصی شامل اعمال علایق و سلائق در حوزه های مختلف نظیر موسیقی، ورزش، علم و…
10.به اشتراک گذاری انواع فایل ها با فرمت های گوناگون
11.طراحی سایت با ظاهری و گرافیکی زیبا و جذاب در جهت جذب کاربران در نگاه اولیه
12.ثبت نام و عضو گیری با فراهم آوردن فرم های ثبت  نام
13.چت کردن و صحبت دو نفره با کاربران
14.اعمال نظر در فرمت دوست داشتن (لایک

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

جذب بیشتر بازدیدکننده واقعی سایت و افزایش تعداد صفحات بازدید شده میتواند روش مناسبی برای کسب رتبه بهتر در سایت الکسا و افزایش فروش باشد. در صورتیکه سایت شما براساس اصول طراحی و بازاریابی آماده شده باشد درصد مشخصی از بازدیدکنندگان سایت باید به مشتری تبدیل شوند. همچنین تا جاییکه به سئو و بهینه سازی سایت مربوط میشود قراردادن لینک مستقیم به صفحات شما در شبکه های اجتماعی و ایجاد امکان به اشتراک گذاری مطالب میتواند نقش مهمی بر اعتبار سایت و بهبود رتبه شما در نتایج گوگل داشته باشد.
قرار دادن دکمه های اتصال به شبکه های اجتماعی در سایت علاوه بر افزایش بازدیدکننده سایت میتواند موجب ارتباط متقابل و دوطرفه با مشتریان گردد. شما میتوانید به راحتی از نظرات مشتریان خود بهره گرفته و با خواسته های آنها آشنا شوید. ولی در عمل هدف ما از قراردادن هریک از این دکمه ها چیست، در کجای سایت باید قرار گیرند و چه انتظاری از هریک خواهیم داشت؟
هریک از این شبکه های اجتماعی میتوانند به تنهایی بر سئو سایت و موفقیت شما تاثیرگذار باشند ولی استفاده از همه آنها در کنار هم نتیجه معکوسی بهمراه خواهند داشت. قرار دادن چندیدن دکمه به شبکه های اجتماعی در هر صفحه موجب میشود که کاربران بر روی هیچ کدام از آنها کلیک نکنند و ارزش و اعتبار کمی برایشان قائل شوند. به همین دلیل اگر قصد دارید از شبکه های اجتماعی برای سئو سایت خود بهره بگیرید تنها یک یا دو گزینه را با توجه به محتوای سایت و مشتریان خود انتخاب کنید.

images 2020 06 13T175045.481

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.