طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی

طراحی سایت ساختمانی

صفحات و ابزاری که باید در طراحی سایت ساختمانی و عمرانی داشته باشید

طراح با آگاهی از نیازهای مشتریان شما، صفحات و ابزاری را در ساخت سایت ساختمانی در نظر بگیرد. این صفحات مزیت یا ابزار ویژه سایت شما نیستند بلکه صفحات اجباری هستند که برای معرفی صحیح و جامع خود و شرکت به آن ها نیاز دارید. تعدادی از این صفحات عبارتند از:

  • درباره ما: شامل اطلاعاتی از تاریخچه تاسیس، افتخارات و جوایز، مدیرعامل، پرسنل، تعداد پروژه ها و… به صورت کلی.
  • حوزه های فعالیت شرکت ساختمانی: مخاطب باید دقیقا از نوع پروژه هایی که اجرا می‌کنید آگاه باشد. برخی از شرکت‌ها اصلا پروژه های خصوصی ندارند. شما باید در این قسمت مخاطب را از نوع فعالیت خود آگاه کنید.
  • اهداف و چشم انداز شرکت: اعتبار و پرستیژ شما در چنین صفحه ای می‌تواند بلندپروازی و فکرهای بزرگ شرکت ساختمانی شما را به مشتری نشان دهد. نقش قالب های گرافیکی در چنین صفحاتی بسیار مهم است.
  • گواهینامه ها، جوایز، امتیازات و تقدیرنامه ها: هرآنچه که در این زمینه ها از سازمان ها و مراکز مختلف دریافت نموده‌اید را حتما باید در یک صفحه مجزا به نمایش بگذارید. این صفحات نقش ویژه‌ای در اعتمادسازی مشتری دارند.
  • معرفی دقیق اعضای هیئت مدیره و چارت سازمانی: در شرکت های بزرگ این امر می‌تواند در اخذ اعتماد مشتریان بسیار موثر باشد. نام، سوابق و اطلاعات اعضای هیئت مدیره، مهندسین ناظر، کنترل و اجرای پروژه باید در این صفحه بیان شود. متاسفانه این صفحه از چشم بسیاری از شرکت های ساختمانی و عمرانی پنهان می‌ماند.
  • پروژه های اجراشده یا در دست اجرا: قالب های گرافیکی تصویری و ویدیویی در این صفحات می‌توانند اقتدار شما را در کار اجرایی به مشتری نشان دهند. همچنین تاریخ شروع، اتمام و درصد اجرای پروژه ها نیز بهتر است بیان شود.
  • بهداشت و ایمنی: اگر یک شرکت بین المللی ساخت و ساز هستید، در هنگام طراحی سایت تاسیساتی یا راه اندازی سایت ساختمانی و عمرانی خود حتما قسمت هایی مانند HSE و تحقیق و توسعه را در سایت خود درنظر بگیرید. برای بسیاری از طرف‌های خارجی این قسمت ها اهمیت ویژه ای دارند.

به غیر از صفحات یادشده، صفحات دیگری مانند مدیریت و کنترل پروژه، کنفرانس ها، پروژه های فرا ملی و… می‌توانند در کامل‌تر شدن خدمات سایت شما به یک مخاطب تاثیر فراوانی داشته باشند.

هدف از طراحی سایت شرکت ساختمانی

ضمن بالاتر رفتن سود، چنین شرکت هایی می‌توانند در درازمدت صاحب نام و برند برتر صنعت ساخت و ساز ساختمانی شوند. سایت چنین شرکت هایی در واقع پرستیژ و قدرت آن ها را در فضای اینترنت در مقایسه با رقبا به نمایش می‌گذارد. بنابراین شرکت های ساختمانی باید طراحی سایت خود را به باتجربه ترین و خلاق ترین طراحان سایت بسپارند. همچنین در چنین فضایی مخاطب یا همان مشتری بالقوه شما توجه ویژه ای به امکانات مجازی سایت شما دارد.

شما باید سعی کنید تا ضمن سفارش یک طراحی اصولی در سایت، نیازهای مخاطبان و ابزارهای رفع این نیازها در فضای آنلاین را کاملا بشناسید. بسیاری از شرکت های ساخت و ساز با استفاده از ابزار قدرتمند بر روی سایت های خود، درواقع قدرت رقبای خود در این عرصه را به چالش می‌کشند.

اصول طراحی سایت ساختمانی و عمرانی

طراحی سایت ساختمانی شاید در مقایسه با سایر انواع سایت ها که پتانسیل ارائه خدمات بیشتر را دارند، ساده به نظر بیاید. اما امروزه تفاوت ها در ابزار و امکانات در چنین سایت هایی در حوزه ساختمان سازی نشان داده‌ می‌شود. درعین توجه به این ابزار و امکانات، شما در صورتی که می‌خواهید به عنوان یک سایت مرجع در حوزه ساختمان شناخته شوید، یک سری صفحات را باید حتما روی سایت خود داشته باشید. در قسمت های بعدی مطلب این صفحات بررسی می‌شوند. فعلا بیایید در مورد مهم ترین اصول ساخت سایت عمرانی بیشتر بدانیم.

طراحی سایت ساختمانی
طراحی سایت ساختمانی

اصل اول؛ طراحی ریسپانسیو!

نتایج تحقیقات و مطالعات چند سال اخیر نشان می‌دهد که اکثر کاربران فضای اینترنت از گوشی یا تبلت برای بررسی صفحات مورد نظر خود در اینترنت استفاده می‌کنند. این درحالی است که تا قبل از ظهور و گسترش استفاده از گوشی های هوشمند، کامپیوترها ابزار اصلی جستجو در اینترنت بودند. پیش بینی ها بیانگر این است که با پیشرفت تکنولوژی ساخت گوشی های هوشمند، تا چندسال آینده بیش از 80 درصد جستجوهای اینترنتی با گوشی یا تبلت انجام خواهد شد.

طبیعی است که در چنین شرایطی قالب های وبلاگی و قدیمی سایت به هیچ وجه پاسخگوی مخاطبان شما نخواهند بود. کاربران در جستجو با گوشی های هوشمند با قالب های قدیمی به مشکل بر می‌خورند. زوم کردن مدام و پریدن صفحه از جایی به جای دیگر ممکن است مخاطب شما را تا اندازه ای آزار دهد که از خیر سایت شما بگذرد.

طراحان حرفه ای امروزه با طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرای سایت شما، اندازه آن را برای هر وسیله ای مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و… متناسب می‌کنند. مزیت چنین سایتی این است که کاربر نیازی به زوم کردن یا انتظار بیش از حد برای بررسی صفحات سایت شما ندارد. ساخت سایت شرکتی در صورتی که به صورت واکنش گرا طراحی شود، می تواند با توجه به عدم رعایت این اصل از سوی بسیاری از رقبا، امتیاز مثبت بالایی از گوگل برای راحتی کاربران سایت دریافت کند.

در طراحی سایت ساختمانی و عمرانی شاید به این امر توجه زیادی نشود اما توصیه جدی ما به شما این است که از طراح خود ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن صفحات را بخواهید تا خیل عظیم مخاطبان و مشتریان جستجوکننده با موبایل را از دست ندهید.

اصل دوم؛ رابط کاربری قدرتمند داشته باشید

ساخت سایت ساختمانی شاید برای بسیاری از شرکت ها، تنها منحصر به چند صفحه معرفی شرکت، پروژه ها و اطلاعات تماس باشد. اما اگر می‌خواهید سایت شما رتبه اول صفحات جستجوی گوگل را در زمینه ساختمان و ساخت و ساز از آن خود کند، باید متفاوت عمل کنید. رابط کاربری یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین نقاط در طراحی یک سایت ساختمانی است.

رابط کاربری ساده و در عین حال زیبا، می‌تواند نرخ تبدیل سایت، ماندگاری مشتری و در یک کلام وفاداری افراد به سایت شما را افزایش دهد. یک طراح باهوش برای ساخت وبسایت شرکت ساختمانی و عمرانی، ترکیبی از تجربه های کاربری را برای زیبایی و راحتی رابط کاربری سایت استفاده می‌کند. درواقع شما با این روش طراحی می‌توانید نظر هر کاربری را تا حد زیادی به صفحات مختلف سایت خود جلب کنید.

مخاطب را این صفحه و آن صفحه نکشید!

اصل بعدی که امروزه خصوصا در سایت هایی مانند سایت یک شرکت یا پیمانکار ساخت و ساز، اطلاعات را با کمترین کلیک به مخاطب خود بدهید. این امر در سایت های ساختمانی بیشتر دیده می‌شود. چراکه اطلاعات مربوط به پروژه ها، شرکت ساختمانی، منشور شرکت، اهداف، کنفرانس ها و… ممکن است بسیار گسترده و زیاد باشند. در یک دسته بندی صحیح باید سعی کنید در هر بخش با کمترین کلیک و بارگذاری، اطلاعات را به مخاطب خود منتقل کنید.

طراحان حرفه ای برای این امر از تکنولوژی جدیدی به نام AJAX استفاده می‌کنند. مثلا شما برای ارتباط مشتریان به منظور ثبت نام در یک مزایده ساختمانی شرکت خود فرم قرار داده‌اید. پس از پرکردن فرم مخاطب باید آن را برای شما ارسال کند. با این تکنولوژی نیازی به بارگذاری مجدد صفحه نیست و مخاطب سریعا نتیجه را روی همان صفحه بدون رفرش می‌بیند.
بیشتر بدانید: صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟

اصل بسیار مهم؛ مخاطبان و مشتریان امروز صنعت ساخت و ساز چه انتظاراتی از سایت دارند؟

شاید مهم ترین اصل در طراحی سایت ساختمانی و عمرانی، توجه به انتظارات از سایت شرکت است. شاید 10 سال پیش چنین اصلی در طراحی سایت برای شرکت های ساختمانی بی معنی بود. اما امروزه مشتری با هدف دریافت خدمات به سایت شما خواهد آمد. بنابراین باید انتظارات او را از یک سایت متوجه شوید و تمامی ابزار و اطلاعات را در اختیار او قرار دهید.

مثلا بسیاری از شرکت کنندگان در مزایده های ساختمانی، انتظار دارند که ثبت نام آن ها به صورت مجازی و بدون نیاز به مراجعه به دفتر یا هر مکان دیگری صورت گیرد. البته این یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین نیازهای یک مخاطب سایت ساختمانی است. شما باید سعی کنید برای رفع چنین نیازهایی امکانات متناسبی در نظر بگیرید.

شاید برخی از مشتریان بخواهند نمونه کارهای شما را به صورت سه بعدی مشاهده کنند. به نظر شما چند سایت ساختمانی و عمرانی در ایران چنین امکانی را برای مخاطبان سایت خود فراهم کرده‌اند؟ پاسخ حتی از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر است! شما با کمی هوش و استفاده از طراحان خبره، می‌توانید سایت‌های قدیمی و بلااستفاده بسیاری از شرکت‌های بزرگ ساختمانی و عمرانی را در فضای اینترنت به راحتی شکست دهید.

ابزار ویژه؛ سایت خود را از بقیه جدا کنید!

مهم ترین تفاوت ها بین سایت های ساختمانی در ابزار و امکاناتی است که یک سایت ساختمانی و عمرانی به صورت انحصاری یا حداقل کمیاب ارائه می‌کند. مثلا تورهای مجازی سه بعدی یکی از قابلیت های ویژه‌ای است که بسیار اندک در ساخت سایت ساختمانی و عمرانی در ایران استفاده می‌شود. درواقع شما با این قابلیت می‌توانید مخاطب را به صورت مجازی درون پروژه ها ببرید. از نظر کلاس کاری نیز، استفاده از چنین ابزارهایی می‌تواند به مشتری شما بفهماند که با یک شرکت و پیمانکار کاملا به‌روز و حرفه‌ای سروکار دارند.

سرویس های پرداخت الکترونیکی، چت آنلاین با کارشناس شرکت، خبرنامه ایمیلی، سامانه پیام کوتاه فعال برای مزایده ها یا اخبار مهم شرکت، سیستم بررسی سه بعدی نقشه ها و ساختمان ها و اتوماسیون اداری تحت وب نیز از دیگر امکاناتی هستند که در میان رقبای ایرانی خیلی کم به آن ها توجه می‌شود. طراح می‌تواند با بکارگیری هرکدام از موارد فوق به صورت حرفه‌ای، سایت شما را بی رقیب و متفاوت از بقیه شرکت‌های عمرانی و ساختمانی کند.

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.