طراحی اپلیکیشن حرفه ای

طراحی اپلیکیشن حرفه ای

طراحی اپلیکیشن حرفه ای

مردم امروز بیشتر از هر زمان دیگری از موبایل‌هایشان استفاده می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که مردم آمریکا روزانه ۵ ساعت در موبایل‌هایشان وقت می‌گذرانند. بیشتر این زمان صرف گشت‌وگذار در اپ‌ها و وبسایت‌های مختلف می‌شود.

به همین دلیل است که گردش مالی صنعت اپلیکیشن‌های موبایلی در سال‌های اخیر، جهش خیره‌کننده‌ای داشته است. بسیاری از کسب‌وکارها برای افزایش درآمد به دنبال طراحی اپلیکیشن برای خود هستند. به همین دلیل است که تقاضا برای توسعه‌دهنده و طراح اپلیکیشن، روز به روز افزایش پیدا می‌کند. ضمن این که افرادی که توسعه‌دهنده اپلیکیشن می‌شوند هم می‌توانند درآمد خوبی کسب کنند.

طراحی اپلیکیشن حرفه ای
طراحی اپلیکیشن حرفه ای

 

طراحی اپلیکیشن حرفه ای چگونه است؟

 

طراحی اپلیکیشن به معنای پروسه‌ای است که در آن یک اپلیکیشن موبایل ساخته می‌شود. در این پروسه معمولاً یک توسعه‌دهنده کارهای فنی و برنامه نویسی موبایل را انجام می‌دهد و یک طراح کارهای مربوط به طراحی رابط کاربری (UI یا user interface) و تجربه کاربری (UX یا user experience) را انجام می‌دهد.

البته ممکن است که هر دو بخش این‌ها توسط یک نفر انجام شود یا این که تیمی متشکل از چند توسعه‌دهنده و طراح، این وظایف را انجام دهند. شما برای این که بتوانید به عنوان یک طراح یا توسعه‌دهنده اپلیکیشن وارد بازار شوید، ابتدا باید با مراحل مختلف آن آشنا شوید، سپس تمرین کنید تا بتوانید کارهای اجرایی را نیز انجام دهید.

اندروید و iOS دو پلتفرم یا سیستم عامل اصلی‌اند که بیشتر اپلیکیشن‌های موبایل برای آن‌ها طراحی می‌شوند. در توسعه اپ‌های اندروید و iOS تفاوت‌های زیادی دارد. برای شروع کار خود باید یکی از این دو پلتفرم را انتخاب کنید.

معمولاً طراحان به خاطر راحت‌تر بودن توسعه اندروید (از نظر رایگان بودن برنامه‌های آن و مسائل دیگر) کار خود را با طراحی اپلیکیشن اندروید آغاز می‌کنند. در این جا هم ما توضیحات خود را بر این مبنا خدمت شما ارائه می‌کنیم.

طراحی اپلیکیشن حرفه ای
طراحی اپلیکیشن حرفه ای

اپلیکیشن‌های موبایل به دو دسته کلی نیتیو (native) و HTML5 تقسیم می‌شود. اپلیکیشن‌های نیتیو، اپلیکیشن‌هایی هستند که به صورت اختصاصی برای یکی از سیستم عامل‌های موجود (اندروید یا iOS) طراحی و ساخته می‌شوند.

اما اپلیکیشن‌های HTML5 بر پایه وب نوشته می‌شوند. به گونه‌ای که در هر سیستم عاملی قابلیت اجرا دارند. از نظر کارایی و کم‌هزینه بودن، اپلیکیشن‌های HTML5 به صرفه تر به نظر می‌رسند. اما واقعیت دیگر این است که این نوع اپلیکیشن‌ها می‌توانند محدودیت‌های زیادی داشته باشند. در اپلیکیشن‌های نیتیو دست ما بازتر است و کارهای بیشتری می‌توانیم انجام دهیم.

همچنین یک نوع دیگر از اپ‌ها وجود دارد که به آن اپ‌های هیبرید یا Hybrid apps می‌گویند. اپ‌های هیبرید به نوعی ترکیبی از اپ‌های نیتیو و HTML5 محسوب می‌شوند. در واقع این اپ‌ها هم بر پایه وب نوشته شده‌اند و می‌توان از آن‌ها در سیستم عامل‌های مختلف استفاده کرد.

اما تفاوتش این است که یک بستر نیتیو برای آن ایجاد می‌شود به طوری که ظاهرشان شبیه به اپ‌های نیتیو و منحصر به فرد برای هر سیستم عامل می‌شود. در این نوع طراحی، نسبت به طراحی HTML5، دست طراح بازتر است و بیشتر می‌تواند از ویژگی‌های آن سیستم عامل خاص بر روی اپلیکیشن خودش بهره ببرد. اما باز هم محدودیت‌هایی برای این نوع اپلیکیشن نیز وجود دارد.

معمولاً برای این که بهترین طراحی را داشته باشیم و بتوانیم از تمام پتانسیل‌ها به صورت کامل و صد درصدی استفاده کنیم، باید اپلیکیشن‌های موبایل را به صورت نیتیو طراحی کنیم. تنها اشکال آن این است که باید برای هر سیستم عامل به صورت جداگانه کارهای برنامه‌نویسی و طراحی را انجام دهیم که خب طبیعتاً هزینه‌های ناشی از آن را افزایش می‌دهد.

اما از طرف دیگر اپلیکیشن می‌تواند ویژگی‌های بسیار مفیدتری داشته باشد و کاربران نیز از آن راضی‌تر باشند. انتخاب نوع اپلیکیشن از این نظر (نیتیو یا هیبرید بودن) بیشتر به بودجه و اهداف شما بستگی دارد. همچنین این موضوع که می‌خواهید چه ویژگی‌هایی در اپلیکیشن وجود داشته باشد.

طراحی اپلیکیشن با اندروید

موبایل‌ها و تبلت‌هایی که از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند، اکثریت دستگاه‌های دیجیتال را شامل می‌شوند. ضمن این که نرم‌افزار رسمی توسعه اندروید یعنی Android Studio کاملاً رایگان است و استفاده از آن هیچ هزینه‌ای ندارد.

در مقابل برای توسعه نرم‌افزارهای iOS باید نرم‌افزار مخصوص آن را خریداری نمایید. به همین خاطر است که بیشتر طراحان کار طراحی اپلیکیشن خود را از اندروید آغاز می‌کنند. ما نیز در اینجا سعی می‌کنیم تا شما را با روند طراحی اپلیکیشن با اندروید به صورت کلی آشنا نماییم.

همان طور که پیشتر نیز گفتیم، کار طراحی و توسعه اپلیکیشن اندروید با نرم‌افزار Android Studio انجام می‌شود. برای شروع کار خود باید این نرم‌افزار را از وبسایت رسمی اندروید دانلود کنید و آن را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید.

بعد از نصب و اجرای Android Studio، به سادگی می‌توانید پروژه جدید برای خود تعریف کنید و از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین اپ‌ها را بسازید. برای این که بتوانید کار برنامه نویسی اپلیکیشن‌های اندروید را نیز انجام دهید، باید با زبان‌‌های برنامه نویسی مانند جاوا که در اندروید از آن استفاده می‌شود، آشنایی داشته باشید.

طراحی اپلیکیشن حرفه ای
طراحی اپلیکیشن حرفه ای

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.