images 2020 01 11T235530.825

تایپوگرافی و اهمیت آن در طراحی سایت

تایپو گرافی یک هنر است که در آن طراح تلاش می کند با تغییر متن، فاصله حروف، تغییر اندازه، شکل حروف، پاراگراف بندی، فاصله خطوط و … به عنوان زبان بصری برای تایپ عنوان شده است . افزایش سرعت اینترنت، افزایش رزولوشن دستگاهها و دسترسی طراحان به ابزارهایی برای تایپ در وب Adobe Typekit , Google Fonts و … سبب شده تا این عصر به یک عصر طلایی تایپوگرافی تبدیل شود .

بهترین راهی که کاربران به سایت جذب می شوند، احساسی است که از طراحی سایت دریافت می کنند و تایپوگرافی بهترین ابزار و موردی است که در این زمینه عمل می کند. لوگو، رنگ و انتخاب فونت می توانند به مخاطبین سایت خود، احساساتی را منتقل کنند. تایپوگرافی خوب می تواند باعث درک کاربران از هدف وب سایت شود. فونت ها می توانند با وجود مفهومی که به همراه دارند باعث تاثیر مثبت بر برندتان شود.

فونت ها در طراحی سایت، موردی هستند که فرد و یا مخاطب سایت در نگاه اولی که وب سایت را بازدید می کند، می بیند. فونت، اولین عاملی است که باعث می شود که طراحی سایت تان برای کاربران قابل اعتماد باشد و از این طریق تصمیم بگیرند با طراحی سایت شما همراه بمانند یا خیر. به این دلیل است که تایپوگرافی برای تاثیرگذاری بر مخاطبین سایت خود، مهم ترین نقش را بازی می کند و باعث اعتماد مخاطبین به وب سایت می شود.

فواید تایپوگرافی:

  • پیشرفت تکنولوژی و استفاده ی کاربران از نمایشگرهای با رزولوشن بالا (مانند رتینای اپل)،گزینه های بیشتری را برای تایپوگرافی فراهم کرده است.
  • فراهم کردن فرصت برای نمایش هویت برند
  • ارتقا و بهبود کیفیت محتوای متنی
  • ابزاری برای ایجاد سلسله مراتب بصری (به طور خاص در زمینه CTAها کاربردی است)

نکات طلایی تایپو گرافی در زمینه طراحی سایت:

  • مهمترین عامل در زمینه تایپوگرافی خوانایی است . خوانایی را نباید فدای یک فونت بهتر کنید . طرح تایپوگرافیکی که قابل خواندن نباشد به درد کسی نمیخورد .
  • تایپوگرافی ساده اما تاثیر گذار باید باشد . یک تایپوگرافی ساده در زمان صرفه جویی میکند خواندنش راحت تر و زمان لود شدن آن کمتر زمان می برد اما این به این معنی تاکید بر استفاده از سبک های مینیمالیستی در طراحی تایپوگرافی نیست .

در طراحی سایت و استفاده از تایپو گرافی نکات زیر را در نظر داشته باشید:

استفاده از حالت BOLDفونت ها

استفاده درست از رنگ های متضاد با محیط در تایپو گرافی برای ایجاد Contrast

تایپو گرافی دوحالت دارد که نباید با هم اشتباه گرفته شود . تایپوگرافی تاثیرگذار را با تایپوگرافی زرق و برق دار نباید استفاده کرد . فونت های ساده حس شفافیت و اعتماد را القا می کنند .

  • سبک دست نوشته بر روی لایه عکس از مکمل های خوب به منظور استفاده در کنار سبک به کار بردن طرح و نقاشی در طراحی سایت ها، دست نوشته ها می باشند. سعی کنید آنرا به تیترها بزرگ بر روی لایه عکس ها محدود کنید به این منظور که خوانایی دست نوشته ها می تواند مشکل ساز باشد .
download 2020 01 11T235622.559

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.