images 96

آشنایی با طراحی سایت ریسپانسیو

تعریف طراحی سایت ریسپانسیو:

اساساً طراحی سایت ریسپانسیو یک فرایند طراحی سایت است و باعث می شود تا به طور خودکار صفحات وب و محتوا و عناصر آن متناسب با اندازه انواع صفحه نمایش مقیاس پذیر شود و به خوبی نمایش داده شود. طراحی سایت ریسپانسیو مانع این می شود که  تصاویر، بزرگتر از عرض صفحه نمایش باشند و از انجام کار اضافی برای خواندن مطالب در دستگاه های موبایل  توسط بازدیدکنندگان، مانند پیمایش به چپ و راست و یا زوم کردن برای مشاهده محتوا جلوگیری می کند.

هدف نهایی طراحی سایت ریسپانسیو این است که از تغییر اندازه غیر ضروری، پیمایش، زوم و یا فاصله دادن که در سایت هایی که برای دستگاه های مختلف بهینه نشده اند رخ میدهند، اجتناب شود. اغلب هدایت در این سایت ها بسیار دشوار است و حتی ممکن است هزینه شما مشتریان بالقوه ای باشد که از تلاش برای کشف کردن چگونگی انجام کارها در سایت شما ناامید شده اند.

طراحی وب سایت به طریق ریسپانسیو همچنین جایگزین نیاز قبلی برای طراحی یک وب سایت اختصاصی موبایل برای کاربران گوشی های هوشمند است. در حال حاضر، به جای طراحی وب سایت های متعدد برای اندازه های مختلف صفحه نمایش، می توانید تنها یک وب سایت را طراحی کنید که به صورت خودکار مقیاسش کوچک یا بزرگ میشود تا مطابق با دستگاه مورد نظر شما باشد.

سرمایه گذاری روی ریسپانسیو سایت:

ما در جامعه چند صفحه ای زندگی می کنیم. به همین دلیل مهم است که سایت شما در هر دستگاهی تا حد امکان قابل مشاهده باشد، زیرا شما هرگز نمی دانید از چه دستگاهی برای مشاهده وبسایت شما استفاده خواهد شد.

در سال های اخیر با توجه به افزایش استفاده از دستگاه های هوشمند و تلفن های همراه ، طراحی وب سایت ریسپانسیو بسیار اهمیت پیدا کرده است. آمارهای گرفته شده از کاربران اینترنت نشان می دهد که عاقلانه است که هر دو بازدیدکنندگان دسکتاپ و موبایل را جذب کنیم. تعداد بازدیدکنندگان سایت از طریق موبایل در حال حاضر از دسکتاپ بیشتر است تا حدی که بیش از نیمی از ترافیک وب سایت ها از طریق تلفن های همراه می باشد و این تعداد افزایش خواهد یافت زیرا دسترسی جهانی به گوشی های هوشمند افزایش می یابد.

علاوه بر این، در اوایل سال 2015، گوگل اعلام کرد که ویژگی  mobile-friendly می تواند یک عامل رتبه بندی در الگوریتم های موتور جستجو باشد. این بدان معنی است  که سایت هایی mobile-friendly نبودند به طور بالقوه بعضی از میادین را در رقابت در کسب نتایج برتر موتور های جستجو از دست دادند، زیرا آنها نمی توانستند تجربه خوبی برای جستجوگران و بینندگان از موبایل داشته باشند.

size 350x211 How to Build a Website

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

  • اثربخشی هزینه
  • انعطاف پذیری
  • بهبود تجربه کاربر
  • دستاورد بهینه سازی موتور جستجو
  • سهولت مدیریت

اجازه دهید نگاهی عمیق به هر یک از این پنج مزایا داشته باشیم تا بتوانید کمی بیشتر درباره اینکه چرا باید روی طراحی وب سایت یه صورت ریسپانسیو سرمایه گذاری کنید، یاد بگیرید.

  1. اثربخشی هزینه

نگهداری سایت های جداگانه برای مخاطبان موبایل و غیر موبایل می تواند گران باشد. با استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو ، می توانید با حذف هزینه پرداخت برای یک سایت موبایل صرفه جویی کنید. شما تنها نیاز به سرمایه گذاری در یک طراحی سایت به منظور جذب تمام بازدید کنندگان از تمام دستگاه ها خواهید داشت.

2.انعطاف پذیری

هنگامی که شما یک وب سایت با طراحی ریسپانسیو دارید، می توانید تغییرات لازم در طراحی سایت را به سرعت و به آسانی انجام دهید و دیگر لازم نیست نگران تغییرات در دو وب سایت باشید. این انعطاف پذیری یک مزیت بزرگ است، هنگامی که شما فقط می خواهید تغیر طراحی کوچک سریع روی سایتتان داشته باشید  یا یک اشتباه را در سایت اصلاح کنید فقط باید آن را یک بار انجام دهید.

3.تجربه کاربری بهبود یافته

تجربه کاربر برای صاحبان وب سایت بسیار مهم است. شما می خواهید مردم به سایت شما علاقه داشته باشند و در استفاده از آیتم ها و صفحات مختلف سایت سهولت استفاده داشته باشند تا کاربر متقاعد شود که به سایت شما بازگردند. اگر کسی از وبسایت شما بوسیله ی یک دستگاه موبایل بازدید کند و زمان زیادی برای بارگیری صفحات سایت لازم باشد و یا تصاویر شما وضوح مناسبی نداشته باشند، ممکن است شرکت شما به نظر غیر حرفه ای برسد.

هیچ کس نمی خواهد با یک مکان غیر حرفه ای کار کند. اما طراحی ریسپانسیو سایت به کاربر تجربه خیلی بهتری را ارائه می دهد و می تواند افراد را متقاعد سازد که به شرکت شما شانس همکاری بدهند. از آنجا که زوم و پیمایش حذف خواهد شد، محتوا را می توان سریعتر مشاهده کرد و نتیجه کلی اینکه احساس بازدیدکنندگان بسیار مثبت تر خواهد شد.

به علت اینکه سایت های ریسپانسیو url و html یکسانی دارند، روی تمامی دستگاه ها با آدرس یکسانی نمایش داده می شوند و این خود باعث افزایش تجربه کاربر و افزایش تمایل کاربر برای اشتراک گذاری محتوا شود. یک مثال برای این مورد این است که اگر یک کاربر موبایل یکی از محتواهای موجود در وب سایتی که نسخه موبایل آن جدا از نسخه دستکتاب است را به اشتراک بگذارد و طرف دیگر محتوا را در دستکتاب باز کند نمایش آن را به صورت نمایش موبایلی خواهد دید که این کاربرپسند نخواهد بود و تجربه کاربر را در استفاده از سایت ما تضعیف خواهد کرد

4.بهینه سازی موتور جستجو.

بهینه سازی موتور جستجو یا SEO، یک استراتژی است که توسط بسیاری از شرکت ها برای کمک به بالا آمدن در رتبه بندی صفحات جستجوی گوگل استفاده می شود. هر چقدر به رتبه های بالا نزدیک تر باشید، شانس بهتری دارید که مشتریان بالقوه شما را پیدا کنند.

طراحی سایت ریسپانسیو  می تواند به سئو در رتبه بندی کمک کند؛ زیرا گوگل، همانطور که گفته شد، اولویت بندی را به وب سایت هایی می دهد که mobile-friendly هستند و در ترکیب با فاکتورهای دیگر SEO، سایت های ریسپانسیو می توانند به شما در افزایش نتایج موتور جستجو کمک کند. همچنین وقتی که برای موبایل سایتی جداگانه طراحی شود، همانطور که گفته شد url و html سایت در نسخه موبایل با  نسخه کامپیوتر تفاوت خواهد بود. به همین دلیل گوگل برای نسخه های مختلف یک وب سایت چندین بار نشانه گذاری و سازمان دهی اطلاعات را انجام می دهد. این موضوع تأثیرات منفی در نتایج موتورهای جستجو و رتبه بندی در گوگل خواهد گذاشت.

5.سهولت مدیریت

اکثر کسب و کارها، به خصوص آنهایی که کوچکتر هستند، زمان زیادی برای به روز رسانی و یا بازخوانی وب سایت خود ندارند. اما به جای اینکه یک طراح سایت استخدام کنید تا هر جنبه ای از وب سایت شما را مدیریت کند، طراحی سایت ریسپانسیو  به شما امکان می دهد تا تغییرات را به سرعت و به آسانی انجام دهید. در طراحی سایت فروشگاهی که معمولاً تعداد صفحات در آن خیلی بالاست بحث سهولت مدیریت از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار می شود.

download 74

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.