download 2019 12 24T234900.303

آشنایی با زبانهای برنامه نویسی مورد نیاز طراحی سایت

زبان برنامه نویسی در طراحی سایت یا زبان برنامه نویسی وب نوعی از زبان های برنامه نویسی هستند که اپلیکیشن یک نرم افزار خاص را کنترل می کنند.

اولین زبان اساسی مورد نیاز ، HTML

دانستن HTML به عنوان زبان اصلی ایجاد صفحات وب کاملا الزامی است، بطوریکه استفاده از دیگر زبان‌های برنامه نویسی تحت وب بدان مرتبط است.البته HTML را نمیتوان یک زبان برنامه نویسی یاد کرد، اما در هر صورت برای ایجاد ساختار کلی یک سند به عنوان ظاهر وب سایت ، به دستورات HTML نیاز خواهد بود و مابقی کدها، متشکل از دستورات زبان های برنامه نویسی دیگر در بین کدهای HTML قرار خواهند گرفت.

دومین زبان، CSS

استفاده از HTML بدون CSS ، صفحاتی با ظاهری کامل ساده و بسیار ناکارآمد را به ما تحویل می دهد.CSS به عنوان زبان استایل دهی به سند HTML مورد استفاده قرار می گیرد تا نحوه نمایش المان های قرار داده شده در این فایل توسط ما مشخص شوند.قرار دادن تصویر پس زمینه، تعیین فونت و سایز و رنگ متن را از جمله کاربردهای بی شمار CSS می توان نام برد.

سومین زبان، JavaScript

با استفاده از HTML و CSS تنها می توان ظاهر وب سایت را بصورت استاتیک تشکیل داده و قابلیت خاصی به کاربر داده نمی شود، به همین دلیل است که در ابتدا گفتیم HTML و CSS را به عنوان زبان برنامه نویسی نمی‌شناسند.فرص کنید که میخواهید یک گالری تصاویر برای نمایش عکس بصورت اسلاید در وب سایت قرار داده و یا برای دریافت نظرات و پیشنهادات کاربران، یک فرم تماس در صفحه ای قرار دهید.

آنطور که مشخص است موارد یاد شده هرگز جزء قابلیت های عادی که طی آن ها المانی ساده شامل متن یا عکس را در وب سایت به نمایش می‌گذاریم نبوده و نیاز به برنامه نویسی سمت کاربر دارند، بدین معنی که تمامی اعمال یاد شده باید در مرورگر تفسیر شده و به نمایش دریایند.

چهارمین زبان، PHP

البته ، پردازش های دیگری نیز وجود دارند که در پشت پرده صورت پذیرفته و سمت کاربر نیستند.اجازه بدهید با ذکر یک مثال این مورد را شرح دهیم.موقعیتی را در نظر بگیرید که در آن نیاز به قرار دادن یک فرم برای دریافت نظرات کاربران دارید.در چنین وضعیت با استفاده از کدهای HTML ساختار فرم را تشکیل داده و به کمک CSS ظاهر آن را زیبا می کنید.اما برای اینکه فیلدهای پر شده توسط کاربر بعد از زدن دکمه ارسال پردازش شوند، به استفاده از کدهای JavaScript نیاز خواهید داشت.

اما کدهای JavaScript که داخل مرورگر عمل پردازش را انجام می دهند، اطلاعات تفسیر شده را برای انجام عملیات های بعدی (ذخیره شدن فرم ارسالی در وب سایت شما و دیده شدن در پنل مدیریت ، ارسال ایمیل به کاربر و…) به کجا باید بفرستند؟

در اینجا نقش کدهای PHP و سمت سرور مشخص می شوند. تمامی اطلاعات فرم توسط JavaScript به سرور ارسال شده و در آنجا داخل کدهای PHP تفسیر می شوند و پاسخ مجددا به سمت کاربر (مرورگر) ارسال می شود.
در این مثال به وضوح مشخص شد که منظور از کدنویسی سمت کاربر (با جاوااسکریپت) و همچنین کدنویسی سمت سرور (با PHP) چیست.

پنجمین زبان ، MySQL

تمامی محتوای وب سایت باید در محلی به نام دیتابیس (پایگاه داده) ذخیره شوند تا به صورت دسته بندی شده و مرتب در مواقع ضروری مورد استفاده قرار بگیرند.زبان برنامه نویسی پایه و عمومی امروزی برای تشکیل و سپس مدیریت پایگاه داده Mysql است که باید نسبت به فراگیری آن نیز اقدام کنید.

download 2019 12 24T234803.564

شما همچنین می توانید ...

مطالب پر بازدید و محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.